AKTIVNOSTI V ŠOLSKEM LETU 2019/2020
1. SODELOVANJE V PROJEKTU
Šolsko leto 2019/2020 je zaznamoval Covid 19. Večina priprav in aktivnosti, ki smo jih dijaki pripravljali in se veselili izvedbe, je bila »v prazno« . V tem šolskem letu je v projektu uradno sodelovalo 41 dijakov. 12 dijakov je že lani pridobilo status dijaka ambasadorja, 12 dijakov se je pripravljalo na ta naziv in aktivno pripravljalo aktivnosti, 17 dijakov pa prihaja iz prvega in drugega letnika in so »vajenci« v projektu.
Od teh 41 dijakov je 24 dijakov, ki imajo status nadarjenega in so obenem vključeni tudi v projekt RaST (Razvojno središče talentov). Projekt RaST od tega šolskega leta (žal se projekt zaključuje) tudi financira aktivnosti obeh programov, tako Evrošole, kot šole ambasadorke EP. Sredstva so se prenesla v šolsko leto 2020/2021 in jih po 16. marcu nismo mogli koristiti.
Zaradi projekta sem kot mentor dolžan sistematično razvijati nadarjenost dijakov, ki so za nadarjene priznani, predstavljati program dela in redno poročati financerju.
V tem šolskem letu (2019/2020) je 10 dijakov četrtega letnika obiskovalo izbirni predmet Evropske študije v obsegu 35 ur. V okviru 25 ur so dijaki spoznavali osnove delovanja EU in sicer pod naslovi Zgodovina EU in začetek evropskih integracij, Širitev EU, glavni projekti EU, simboli EU, institucije in delovanje institucij v EU, pristopanje Slovenije k EU, prednosti in slabosti EU, dileme in dvomi v EU, prihodnost EU in večjezičnost v EU. Dijaki so v okviru 10 ur predelali temo in o izbrani temi pripravili raziskovalni esej, ki so ga predstavili sošolcem. Dijaki so izbrali naslednjo tematiko: Študent v Evropi, S trebuhom za kruhom v EU, Organiziran kriminal: droga, prostitucija, ponarejanje, Odnos do etničnih skupin v EU, Globalna kriza pustoši v EU, Ekologija v EU, Vloga EU na območju Bližnjega Vzhoda, Potrošništvo v EU, Ali evropski mladini lahko očitamo državljansko neaktivnost?, Ali je EU odpravila revščino?, Mladi v akciji: prostovoljno delo v EU in Lov na službo.
2. EVROŠOLA
Evrošola je projekt v katerega se na II. gimnaziji vključujemo že od leta 2003. Smo redni udeleženci Evrošole, zato so priprave že utečene in projekt znan in zaželen med dijaki. V zadnjih štirih letih smo na šoli projekt Evrošola povezali z projektom dijak – ambasador EP, kar pomeni, da dijaki ki sodelujejo v Evrošoli, sodelujejo tudi v okviru projekta Šola ambasadorka EP
Z projektom Evrošola začnemo že v začetku oktobra, dijaki imajo redna srečanja z mentorjem in se na »tekmovanje« redno in sistematično pripravljajo enkrat na teden.
V decembru smo se udeležili državnega tekmovanja iz poznavanja EU in zmagali v svoji skupini (bilo je 6 skupin) in pridobili pravico do sodelovanja na Evrošoli v Strasbourgu.
Tekmovanje je zastavljeno kot timsko tekmovanje, na katerem se posamezni deli seštevajo.
V letošnjem šolskem letu se je nanj prijavilo 60 srednjih šol. Organizatorji so tekmovanje pripravili kot 6 predtekmovanj s po desetimi šolami, iz katerega so se prve tri šole na vsakem tekmovanju neposredno uvrstile na Evrošolo v Strasbourg. Tekmovanja so se dotikala 6 različnih tem, in sicer: prihodnost Evrope, okolje in energija iz obnovljivih virov, varnost in človekove pravice, mladi in odvisnost, migracije in vključevanje ter zaposlovanje mladih. Ekipe so se morale pripraviti za debato na izbrano temo in za kviz. Oba rezultata sta se seštela.
Ekipa II. gimnazije Maribor se je pomerila v debatni temi »Zaradi krhanja zavezništva z ZDA in Turčijo mora Evropska unija okrepiti in povezati lastne obrambne zmogljivosti« in v kvizu o poznavanju EU.
Ekipo so sestavljali:
Matic Rezman Tasič, Benjamin Gorišek, Lan Sevčnikar, Tilen Majer, Elias Pascal Bračko, Tin Pavlinić in Pia Majcenovič.
Z uspehom na tekmovanju smo si priborili pravico do sodelovanja na Evrošoli v Strasbourgu, kjer dijaki za en dan postanejo evropski poslanci. Te smo se udeležili 30. januarja. To je že enajsto sodelovanje II. gimnazije na Evrošoli v Strasbourgu (od leta 2003), kar je svojevrsten rekord.
INFORMACIJSKA TOČKA ŠOLE AMBASADORKE EP
Informacijska točka je v knjižnici. Redno jo polnimo z materiali, ki jih dobimo s strani Evropske hiše, dodajamo pa tudi druge, predvsem tiste, ki jih prinesemo iz Strasburga ali Bruslja, kamor se odpravimo na ekskurzijo vsako leto.
Za popolnitev skrbita dva dijaka, mentor pa prostor večkrat obišče in preveri zaloge brošur.
Materiali so v prostem dostopu dijakom, ki po potrebi vzamejo brošuro in jo odnesejo. Materiala imamo dovolj, da je info točka vedno polna brošur.
ORGANIZACIJA DOGODKOV
Veliko smo načrtovali in se veselili izvedbe. Jesenski del šolskega leta je bil posvečen pripravam na tekmovanje Evrošola, pomladanski del, pa smo želeli posvetiti predstavitvi našega dela in promociji Šole ambasadorke EP. Prav s tem namenom, smo se povezali s krožkom Aktivno državljanstvo, ki ga vodi prof. Vesna Vervega in začeli skupaj načrtovati pomladni del. Pa je izvedbo vsega prehitel Covid 19.
Problem, ki smo se mu želeli posvetiti je bil Prihodnost Evrope.
Prihodnost EU temelji na mladih, ki pa so, po našem mnenju slabo obveščeni o njenem delovanju in prednostih, ki jih EU ponuja prav za dijake. Na osnovi pregleda spletnih strani in informacij o delovanju EU smo spoznali, da so informacije o delovanju EU precej suhoparne, za dijake nerazumljive in neprivlačne, pogosto celo odbijajoče in monotone. Kljub različnim naporom organizacij, ki delujejo v okviru EU, so dijaki slabo obveščeni, pri pouku se poučevanje vezane na teme EU obravnava v srednjih šolah le v okviru enega ali dveh predmetov v obsegu ene do dveh ur. Ob podrobnem pregledu smo ugotovili, da bi si želeli informacij, ki nas bi pritegnile in nam predstavile naše prednosti sodelovanja in aktivnega spremljanja.
Za 31. marec 2020, smo pripravili okroglo mizo z osrednjo temo Prihodnost Evrope. Povabljeni gostje so bili: Igor Mally, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, Dr. Marko Lovec, predavatelj na FDV in Dr. Zoran Stančič, vodja predstavništva evropske komisije v Sloveniji in Lara Perko, dijakinja II. gimnazije, ambasadorka. Vsi povabljeni so svojo udeležbo potrdili. Osnovne teme bi bile razdeljene v tri sklope:
Sklop 1: Prihodnost Evropske Unije (Ali EU sploh potrebujemo? (v luči Brexita), Kakšna naj bo prihodnost Evrope za mlade?, Kakšno vlogo naj ima Evropa v globaliziranem svetu?, V kolikšni meri bi morala Evropa spodbujati svoje vrednote po svetu?, Katere bodo prioritete predsedovanja Svetu EU v drugi polovici 2021?, Na kakšen način lahko mladi damo svoj prispevek k temu?, »Zaposlovanje mladih – evropski izziv?«, Izobraževanje v EU
Sklop 2: Človekove pravice in aktivnost mladih
Ali se človekove pravice smejo kdaj omejiti? Če da, kdaj?, Kako Evropska unija/Republika Slovenija državljanom zagotavlja kibernetsko varnost (zlasti glede očitkov o ruskih kibernetskih napadih na različne državne volitve)?, Kaj storiti, ko ena od držav članic Evropske unije, recimo Poljska ali Madžarska, krši načela Unije?, Kako lahko gimnazijci postanemo aktivni državljani že tekom izobraževanja?
Sklop 3: Migracije in ekologija
Ali je mogoče zagotavljati gospodarski razvoj brez ogrožanja planeta?, Kakšna naj bo evropska politika na področju okolja in energije iz obnovljivih virov?, Kako spodbuditi spremembo vedenja pri mladih?, Kakšno vlogo naj ima Evropa pri migracijah in vključevanju?, Kako bi bilo treba upravljati migracije v evro-sredozemski regiji?, Ali je Evropa dolžna biti solidarna?, Kako doseči uspešno in harmonično vključitev migrantov v evropsko družbo? (v luči trenutne migracijske krize v Turčiji).
Okroglo mizo smo 16. marca morali odpovedati.
7. aprila smo načrtovali obisk gospoda Marka Cerkvenika, tolmača pri evropskem parlamentu, bivšega dijaka II. gimnazije, ki bi v dvournem obisku z dijaki govoril o načinu življenja in dela v Evropskih institucijah in predstavil možnosti za mlade in njihovo sodelovanje z evropskimi institucijami.
Obisk je bil potrjen in žal odpovedan 20 marca.
Aktivno smo pripravljali tudi praznovanje Dneva Evrope, 9. maj.
Na šoli smo nameravali v času glavnega odmora (45 minut) organizirati srečanje vseh razredov ob kratkem nastopu Mladinskega pevskega zbora II. gimnazije, ki je pretekla leta za 9. maj v okviru projekta Šola ambasadorka že pripravil koncert na Trgu revolucije v Mariboru in nastop pred Evropsko hiši v Ljubljani in pred slovenskim državnim zborom.
Kratko proslavo bi popestrili z zabavnim kvizom, ki smo ga nameravali izvesti najprej na šoli (kot generalko) in v večernih urah (med 20.00 in 21.00) na Poštni ulici v Mariboru, ki je center zbiranja mladih v Mariboru. Kviz smo nameravali izvesti v okviru 20 vprašanj o EU in pravilne odgovore med udeleženci nagraditi z nagradami, ki smo jih/bi jih pridobili s strani sponzorjev. Potrjen je bil termin, dogovori z gostinskimi ponudniki na Poštni ulici doseženi, pozanimali smo se o potrebnih priglasitvah za prireditev in začeli pridobivati sponzorje. Pridobili smo že Turistično agencijo Sonček, Turistično agencijo Pohorje, Zdravstveno zavarovalnico Vzajemna … Namen kviza je bil, da bi v to privlačno spoznavanje EU vključili tudi dijake ostalih srednjih šol in jih povabili k sodelovanju.
Prireditev smo konec marca odpovedali.
Za konec marca smo načrtovali, kot vsako leto, obisk Evropske hiše v Ljubljani in slovenskega Državnega zbora. Vsako leto (zadnja štiri leta) smo se uspeli dogovoriti, da so nas sprejeli različni poslanci in predstavniki parlamenta (mag. Dejan Židan, mag. Branislav Rajić, Igor Zorčič …). Pogovori so bili v teku, žal pa je obisk zaradi politične situacije bil prestavljen na maj.
Obisk smo prestavili na naslednje šolsko leto v začetku aprila.
Med 11. in 14. majem, bi nas morala obiskati tudi dr. Meta Novak iz FDV. Namen obiska bi bile delavnice za 3. letnike, ki bi preko različnih iger, spoznavali EU. Delavnice bi vključevale dve skupini dijakov (po 27 v posamezni skupini) in bi trajale v vsaki skupini po 2 šolski uri.
Žal smo tudi to aktivnost morali odpovedati oz. prestaviti na jesen.
Konec februarja smo začeli s pripravo spletnih strani, ki smo jih imeli v načrtu, vendar dalje od osnovne postavitve nismo prišli.
INFORMIRANJE DIJAKOV
Dijake, ki ne sodelujejo pri naših aktivnostih poskušamo informirati preko različnih šolskih medijev.
1. Letna knjiga II. gimnazije – Yearbook.
2. Spletni časopis II. gimnazije
Povezava: https://drive.google.com/file/d/1Vk4nVbXmmUqSXTKA_09Cer5mQwr72xt_/view
Časopis izhaja v nakladi 6000 elektronskih naslovnikov. Namenjen je dijakom, staršem, bivšim dijakom II. gimnazije. Izhaja na dva meseca. Žal članek o našem potovanju v Strasbourg ni bil objavljen, ker marčevski časopis ni izšel.
3. II. gimnazija Maribor – naslovna spletna stran, zavihek Šola ambasadorka. (https://www.druga.si)
DRUGE AKTIVNOSTI
18. in 19. novembra 2019, se je somentorica šole ambasadorke EP, prof. Mateja Krumpak, pomočnica ravnatelja, udeležila seminarja za mentorje EPAS v Bruslju.
28. – 30. novembra 2019, so se dijakinje Nika Lesjak, Lena Uranjek in Neli Flac (vse dijakinje ambasadorke) s spremljevalko prof. Tanjo Golob, udeležile Evrošole v Strasbourgu. Obisk Evrošole je organizirala Socialna akademija. Saša Mikić, spec., prof.
POROČILO O TEKMOVANJU EVROŠOLA 2019/2020
V šolskem letu 2019/2020 je organizator tekmovanja Evropska hiša spremenila pravila tekmovanja.
Razlog za spremembo je število prijavljenih šol, saj se je v združen program (od letos prvič) EVROŠOLA IN EPAS (Šola, ambasadorka evropskega parlamenta, prijavilo 60 srednjih šol.
Organizatorji so tekmovanje razdelili na 6 skupin po 10 srednjih šol (izžrebane), ki so si morale izbrati celoletno temo v katero bodo dijaki in mentorji usmerili delovanje celotno šolsko leto.
II. gimnazija Maribor in še 9 šol, se je odločilo, da bo ta tema Prihodnost Evrope.
Na osnovi izbrane teme smo dobili partnerje v tekmovanju. To temo je izbralo še 9 šol. Ostale teme so bile: okolje in obnovljivi viri energije; varnost in človekove pravice; odnos mladih do alkohola in mamil; migracije in integracija; zaposlovanje mladih.
Tekmovali smo v skupini z:
II. gimnazija Maribor, Gimnazija Litija, Škofijska klasična gimnazija, Srednja zdravstvena šola Murska Sobota, Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana, Dijaški dom Antona Martina Slomška, Gimnazija Gian Rinaldo Carli Koper, Gimnazija Jožeta Plečnika Ljubljana, Gimnazija Moste, Srednja šola Josipa Jurčiča Ivančna Gorica
Tekmovanje je bilo sestavljeno iz treh delov. Prvi del je bil test o poznavanju EU v katerem so tekmovali po trije dijaki iz vsake šole, drugi del je bila debata, kjer so se šole pomerile na določeno temo (pozicijo za ali proti so dobile 5 minut pred tekmovanjem). Naša tema je bila: Zaradi krhanja zavezništva z ZDA in Turčijo mora Evropska unija okrepiti in povezati lastne obrambne zmogljivosti. Tretji del pa je bil glasovanje in podpora dijakov preko spletnega prenosa, kjer je vsaka ekipa lahko dobila dodatno točko, v primeru, da je dobila največ podpornikov.
Rezultat tekmovanja:
1. mesto – II. gimnazija Maribor
2. mesto – Gimnazija Jožeta Plečnika Ljubljana
3. mesto – Škofijska gimnazija Ljubljana
Prvo mesto nam je zagotovilo sodelovanje (in sofinanciranje) potovanja v Strasbourg in udeležba na Evrošoli v Strasbourgu, kjer se bomo srečali na zasedanju Evrošole z dijaki 27 šol iz EU.
Mateja Krumpak in Saša Mikić,
Mentorja Evrošole in programa EPAS (Šola ambasadorka evropskega parlamenta)
STROKOVNA EKSKURZIJA ZA DIJAKE II. GIMNAZIJE MARIBOR : NEMČIJA – FRANCIJA
Nürnberg – Rothenburg ob der Tauber – Heidelberg – Strasbourg
Datum odhoda: 28. – 31.1.2020 (4 dni)
1. dan, torek, 28. 1. 2020: MARIBOR – NÜRNBERG – ROTHENBURG OB DER TAUBER
Odhod avtobusa ob 2.00 uri zjutraj iz Maribor, nočna vožnja čez ozemlje Avstrije in Nemčije, dopoldanski prihod v Nürnberg, kjer se bomo zapeljali mimo stadiona Norisring ter si ogledali prizorišče nacističnih zborovanj (1927-1938) in obiskali tamkajšnji Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände, ki so pripeljala tako do nürnberških zakonov (1935) kot tudi do nürnberškega procesa (1945-1946) in nürnberških procesov (1946-1949). Gre za drugo največje mesto Bavarske z zanimivim mestnim jedrom, ki ga na dva dela deli reka Pegnitz. Sprehodili se bomo skozi srednjeveško obzidje, mimo Gradu (Nürnberger Burg) do cerkva Sv. Sebalda (St. Sebald) in Sv. Lovrenca (St. Lorenz). Zanimiv bo tudi Glavni trg (Hauptmarkt) z Rotovžem (Rathaus), Marijino cerkvijo (Frauenkirche) in Schöner Brunnen (»Lepi vodnjak«), ki predstavlja središče mesta in je prizorišče številnih dogajanj. Nekaj prostega časa za obisk prazničnega sejma, sledi nadaljevanje poti do mesta Rothenburg ob der Tauber, najslavnejšega mesta ob t. i. Romantični cesti (Romantische Straße). Prihod, nastanitev v hotel Rappen Rothenburg ob der Tauber, vorm Wuerzburger Tor 6 + 10, Rothenburg ob der Tauber; https://www.rothenburg.de/tourismus/willkommen-in-rothenburg/, čas za osvežitev. Sledi večerni sprehod skozi srednjeveško mestno jedro. Nočitev.
2. dan, sreda, 29. 1. 2020: ROTHENBURG OB DER TAUBER – STRASBOURG
Po zajtrku vožnja v Haidelberg, mesto z najstarejšo univerzo v Nemčiji iz leta 1386 in najstarejšo javno knjižnico iz leta 1421. Sprehod skozi stari center mesta, čas kratek počitek. Po ogledu bomo nadaljevali pot v Strasbourg. Sprehod skozi mesto, ki je drugi sedež Evropskega parlamenta zaradi svojega simbolnega pomena že vse od leta 842, ko sta tukaj vnuka Karla Velikega zahodno frankovski Karel Plešasti in vzhodno frankovski Ludvik Nemški vsak v drugačnem jeziku izrekla Strasbourško prisego. Kozmopolitsko mesto, katerega ime pomeni »mesto cest v Nemčijo«, se je v preteklosti razvijalo ob najpomembnejši prometni arteriji, ki je povezovala Sredozemlje s Srednjo in Severno Evropo. Katedrala Notre Dame, lesene hiše, ozke uličice in številni kanali, ki prepredajo slikovitega mestnega predela Petite France so botrovali prepričanju ljudi, da tod živijo pravljična bitja. Popoldne nastanitev v hotel Le Bristol***, 4, place de la Gare, Strasbourg, tel. + 33 03 88 32 00 83; http://www.hotel-strasbourg.com/en, čas za osvežitev. Večerni sprehod skozi mesto, obisk božičnega sejma. Nočitev.
3. dan, četrtek: 30. 1. 2021: STRASBOURG – MARIBOR
Po zajtrku čas za aktivnosti v Evropskem parlamentu, kjer bomo sodelovali v delavnicah, predstavitvah in predavanjih. Večerni sprehod skozi mesto. Nočitev v hotelu Le Bristol.
4. dan, petek, 31.1.2021: STRASBOURG – MARIBOR
Po zajtrku vožnja domov, prihod v Maribor v večernih urah.
Splošni pogoji so sestavni del ponudbe in so vam kot posebna iskana priloga na voljo v agenciji.
Ilona Stermecki
Oplotnica, 03. 1. 2020